Vysílání veřejného zasedání Zastupitelstva města Ivančice v TIV nebude.

Vysílání veřejného zasedání Zastupitelstva města Ivančice v TIV nebude.

Na webu https://ivancice.cz/mesto-odpovida/ se objevil zajímavý dotaz:

Dotaz od D.F.

Ještě jednou zdravím a mám další dotaz. Z důvodu konání zastupitelstva v 16 hod.,což je pro nás dojíždějící neschůdné, bych navrhovala vysílání schůze zastupitelsva v ivančické televizi. Myslí, že více občanů by mělo zájem o shlédnutí. Vím, že v jiných městech to jde. Je možné tento můj návrh realizovat? Také bych prosila o zveřejnění, aby se o mém návrhu dověděli i ostatní spoluobčané.

Odpověď od starosta M.B.

V současné době nevidíme pro “živé” vysílání důvod, neb jsou zastupitelstva města vždy v pevně daných termínech, které se stanoví na celý rok, v pevně danou hodinu 16.00, tj. po pracovní době. Myslím si, že kdo chce, ten přijde. Opravdu 4 hodiny pod palbou kamer být nechceme. Kompletní zápis z jednání si každý může dodatečně přečíst.

Odpověď od TIV Ivančice

Vysílání zastupitelstva v Televizi Ivančice se současnou technologií není možné. Když jsme v minulosti dělali průzkum, jestli by o tuto službu byl zájem, bylo “pro” jenom několik diváků. Musíme si uvědomit, že při délce zastupitelstva (třeba i 4 hodiny) by byly zastaveny informace našeho města a to nejen zpravodajství, ale i textové sdělení. To byl také hlavní důvod diváků, kteří nebyli přikloněni k vysílání zastupitelstva.

Naše reakce:

Odpověď pana starosty je k zamyšlení, jelikož pro hodně občanů není 16:00 zdaleka konec pracovní doby. Takový živý přenos nebo záznam pro pozdější shlédnutí by byl přínosem pro občany a kamera vzdálená několik metrů opravu neublíží :)
Lze se domnívat, že cílem je informovat občany jen v zákoně nezbytné míře: např. záměry prodeje pozemků na FB profilu města nenajdete :)

Odpověď TIM Ivančice je zarážející. Nevíme, jakou má současnou technologii a také jak je to dlouho co se průzkum dělal, ale proč a jaký vliv by měl až 4 hodinový záznam na zastavení informací města nám není jasné. V dnešní době lze provádět živý přenos pomocí služeb od youtube.com nebo facebook.com a to s minimální režií na přenos dat. Pokud by měl technik z TIV problém zapojit kameru k PC a internetu, rádi poradíme :)

Co na to říká zákon?

"Pořizovat audiovizuální záznam z jednání zastupitelstva nebrání žádná zákonná úprava ani ochrana osobnostních práv zastupitelů obce."

Zde jsou odkazy a zdůvodnění:
https://frankbold.org/poradna/fungovani-obci-a-uradu/organy-obce-a-kraje/organy-obce-a-kraje/rada/muzete-nahravat-zasedani-zastupitelstva

https://frankbold.org/poradna/fungovani-obci-a-uradu/organy-obce-a-kraje/dotaz/nataceni-videa-na-zasedani-zastupitelstva

Nějaký dobrovolník, který bude pořizovat a vysílat záznam, když město samo nechce?